Jak podróżować po Portugalii w czasach koronawirusa? Jakie obostrzenia związane z covid zostały wprowadzone przez Portugalię? Czy jest tam bezpiecznie? Czy można poruszać się bez problemu? Ten artykuł wszystko Wam wyjaśni!
Lot do Portugalii w czasach koronawirusa
30 lipca rząd portugalski zaktualizował zasady odnośnie lotów do i z Portugalii. Wszyscy obywatele UE i EOG mogą bez wykonania testów czy odbycia kwarantanny przylatywać do Portugalii kontynentalnej, o ile lot odbywa się właśnie z państw UE lub EOG. Jeśli lecimy do Portugalii spoza Europy, to konieczne jest wykonanie testu na 72h przed lotem.
Od 12 sierpnia rząd polski na mocy rozporządzenia pozwolił na wznowienie bezpośrednich lotów z Polski do Portugalii i z powrotem. Na chwilę obecną można polecieć bezpośrednio liniami Ryanair i Wizzair. Ryanair oferuje następujące loty: z Warszawy do Lizbony, Porto i Faro, z Krakowa do Lizbony i Porto oraz z Wrocławia do Faro. Wizzairem dostaniemy się natomiast z Warszawy do Lizbony i Porto. Z przesiadką można wygodnie polecieć Lufthansą przez Frankfurt. Podczas całego czasu na lotnisku i w samolocie trzeba mieć założoną maseczkę lub przyłbicę.
W samolocie jest rozdawany formularz do wypełnienia, w którym należy podać podstawowe dane identyfikacyjne, w tym nazwę hotelu/miejsca, w którym zatrzymujemy się w Portugalii. Bez problemu można podać jedynie pierwsze miejsce, w którym się zatrzymamy. Wypełniony formularz służy to ewentualnego kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że na pokładzie samolotu była osoba zakażona koronawirusem. Przed lotem nie musimy wypełniać innych dokumentów. Nie jest też generowany kod QR, jak na przykład w Grecji.
Na lotnisku w Lizbonie po sali odbioru bagażu mierzona jest temperatura podczas momentu przejścia przez specjalną bramkę. Jeśli temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza, to będziemy zatrzymani przez lotniskowe służby medyczne. Na lotnisku w Porto nie ma mierzenia temperatury.
Lotnisko w Lizbonie pełne samolotów TAP
Czy w Portugalii należy nosić cały czas maseczki?
Nie! Portugalia ma inne zasady, niż chociażby Hiszpania. Maseczki należy nosić wyłącznie w przestrzeniach zamkniętych, takich, jak sklepy i centra handlowe, restauracje, kawiarnie etc. Maseczki są też obowiązkowe w komunikacji zbiorowej, na dworcach, lotniskach i w odwiedzanych zabytkach: kościołach, pałacach, zamkach. Na świeżym powietrzu w Portugalii chodzimy bez maseczki, zachowując jednak odpowiedni dystans od innych osób.
W miejscach, gdzie jest sporo ludzi, na przykład na punktach widokowych w Lizbonie czy Porto, większość osób nie będzie miała maseczek na twarzach.
Informacja o maseczkach w Tomar
Portugalia w czasach covid: sklepy, restauracje, kawiarnie
W Portugalii w większości miejsc użyteczności publicznej na wejściu znajdziemy płyn do dezynfekcji rąk, często też będziemy przez obsługę takich miejsc instruowani, by zdezynfekować ręce. Takie płyny znajdziemy też np. na lotnisku czy dworcu Rossio w Lizbonie czy w metrze w Porto.
Obsługa sklepów, restauracji, kawiarni etc. zawsze nosi maseczki lub przyłbice. W sklepach obowiązuje limit osób kupujących, wyraźnie oznaczony na wejściu. Obsługa czy ochroniarze pilnują limitu osób i osoby ponad limit po prostu czekają w kolejce przed sklepem.
W restauracjach czy kawiarniach stoliki powinny być od siebie oddalone o 1,5-2 m lub część z nich wyłączona z użytkowania. Oprócz siedzenia przy stole (np. przy pójściu do toalety czy płaceniu przy kasie) trzeba mieć założoną maseczkę. W praktyce w mniejszych tascach (typowych portugalskich knajpkach) te reguły nie zawsze są przestrzegane.
Kluby i dyskoteki są zamknięte lub funkcjonują jako knajpy lub bary, bez dostępu do parkietu – przestrzeni tanecznej. W teorii powinny funkcjonować do max. 1 w nocy, a do północy mogą sprzedawać alkohol. Mimo to, w niektórych miejscach organizowane są eventy na świeżym powietrzu. Spotkałam się z tym np. w Tomar, gdzie był limit osób na koncercie i należało podczas niego siedzieć na krześle ustawionym w odpowiedniej odległości od kolejnego uczestnika.
Ciekawym sprawdzianem dla reguł covid będzie słynny festiwal Avante, odbywający się na początku września w podlizbońskiej Almadzie. To jedyny tegoroczny festiwal w Portugalii, który nie został odwołany.
Kawiarnia w Bradze
Lizbona: specyficzne reguły w kawiarniach, barach i restauracjach w czasach koronawirusa
W Lizbonie i okolicznych gminach (Sintra, Almada) po godz. 20 w sklepach nie można kupić alkoholu. Widziałam nawet w jednym lizbońskim Pingo Doce policjanta pilnującego działu z alkoholem. W knajpach czy barach po 20tej za to można kupić jedynie alkohol z czymś do jedzenia. W niektórych miejscach będą to np. jedynie orzeszki czy oliwki, w innych trzeba będzie zamówić pełne danie. Przepis absurdalny, ale powszechnie stosowany.
Rząd Portugalii ogłosił pod koniec sierpnia, że od 15 września br. (czyli od dnia, kiedy w tym roku dzieci wracają do szkół) na terenie całego kraju będą obowiązywać podobne obostrzenia, jak w Lizbonie. Szczegóły zostaną podane przez rząd na początku września.
Miradouro da Graca w Lizbonie
Komunikacja miejska w Lizbonie i Porto w czasach covid
Maseczki należy mieć założone wchodząc do metra czy czekając na przystanku autobusowym czy tramwajowym. W metrze, autobusach czy pociągach podmiejskich w Lizbonie nie ma miejsc wyłączonych z użytkowania, co w praktyce przekłada się na brak dystansu społecznego w godzinach szczytu. Za to w metrze w Porto są siedzenia wyłączone z użytkowania i ludzie na ogół to respektują.
Pusty tramwaj w Porto
Pociągi i autobusy międzymiastowe w Portugalii w czasach covid
W pociągach CP (Comboios de Portugal) co do zasady 1/3 miejsc jest wyłączona z użytkowania i nie są sprzedawane na nie miejsca. Dotyczy to jednak tylko pociągów z miejscówką (Alfa Pendular, Intercidades). W pociągach regionalnych czy podmiejskich (Urbano, Suburbano i Regional), gdzie bilety są sprzedawane bez miejscówki, nie ma limitu miejsc i na niektórych, popularnych turystycznie trasach, może być całkiem tłoczno. Mimo to, ludzie starają się utrzymać odległość.
W autobusach Rede Expressos analogicznie 1/3 miejsc jest wyłączona ze sprzedaży biletów. Podczas podróży zarówno pociągiem, jak i autobusem, należy mieć przez cały czas maseczkę na twarzy.
Pełny pociąg do doliny Douro
Hotele i hostele w Portugalii w czasach koronawirusa
Hotelarze dosyć ściśle przestrzegają zasad dot. covid. Do hotelu należy wejść w maseczce i zdezynfekować ręce żelem dostępnym na wejściu. W przestrzeniach wspólnych należy również poruszać się w maseczkach. Odnośnie zasad w Airbnb to dużo zależy od wynajmującego nam mieszkanie lub pokój. Niektórzy do sprawy podchodzą bardzo poważnie, inni bardziej na luzie.
Wejście do sanktuarium Bom Jesus w Bradze
Zwiedzanie zabytków w Portugalii w czasach covid
W niektórych miejscach obowiązuje limit osób wchodzących w jednym momencie. Spotkałam się z tym podczas odwiedzin w pałacu w Mafrze. Tam każde kolejne 6 osób jest wpuszczane w 5 min odstępach czasu, aby nie tworzyły się tłumy podczas odwiedzania. Dodatkowo obsługa pałacu rozładowuje ewentualne kolejki.
W innych największych atrakcjach często zobaczymy znaki przypominające o utrzymaniu dystansu na podłodze lub… w kościelnych ławach.
Informacja w Mafrze
Plaże w Portugalii a koronawirus
Oficjalne reguły mówią o tym, by między ręcznikami utrzymać dystans 1,5 m, a między parasolami 3 metry. Na plażach wypatrujcie chorągiewek – nimi informuje się o stanie zapełnienia plaż. Jeśli chorągiewki są zielone, to bez przeszkód można na tą plażę wejść. Jeśli flagi są czerwone, to znaczy że limit dostępnych miejsc został wyczerpany.
Z mojego doświadczenia nie ma aż takich tłumów, by nie dało się wejść czy nie utrzymać dystansu. Aby wcześniej zobaczyć stan zapełnienia konkretnych plaż, poleca się ściągnać aplikację Info Praia.
Plaża Santa Cruz
Madera i Azory – koronawirus na portugalskich wyspach
Aby dostać się na Maderę czy Azory należy mieć negatywny wynik testu na Covid. Na Maderze test jest wykonywany na koszt rządu wyspy na lotnisku zaraz po przylocie. Na jego wynik oczekuje się maksymalnie 12 godzin w hotelu. Wynik przychodzi smsem. Można też okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej, niż na 72 godziny przed wylotem. Poza tym na 24h przed lotem należy wypełnić specjalny formularz online.
W przypadku Azorów test należy przeprowadzić maksymalnie na 72h przed przylotem na wyspy lub już po przylocie. Koszt testu jest po stronie przylatującego. Później po 10 dniach test należy powtórzyć. Zawsze aktualne informacje w tej kwestii znajdziecie na blogu Mileny.
Czy jechać do Portugalii w czasach koronawirusa?
Zdecydowanie tak! Społeczeństwo portugalskie jest generalnie mocno zdyscyplinowane jeśli chodzi o używanie maseczek, dezynfekcję rąk czy utrzymanie dystansu społecznego. Turystów w Lizbonie, Porto czy rejonie centralnym Portugalii jest sporo mniej, niż normalnie w sezonie, a ceny noclegów czy niektórych atrakcji poszły w dół. To idealny czas, by odkrywać Portugalię!
Na mieście znajdziemy sporo plakatów przypominających o tym i z komunikatami typu – wirus może wpaść na Twoją nielegalną imprezę.. Widać, że rząd podszedł do kwestii rozważnie i z rozsądkiem, a jednocześnie nie ma uciążliwych obostrzeń, jak chociażby w sąsiedniej Hiszpanii.
No Comments