Afryka, Wyspy Zielonego Przylądka

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA – POGODA. KIEDY JECHAĆ NA WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA?

Przy planowaniu wyjazdu na Cabo Verde kluczowe jest zadanie sobie następujących pytań: Kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka? Jaka jest pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka? Kiedy jest pora deszczowa na Cabo Verde? W tym poście przedstawię Wam jakie macie możliwości wyjazdów na wyspy w poszczególnych miesiącach.

Kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka?

Mam dla Was dobrą informację! Na Wyspy Zielonego Przylądka można jechać praktycznie przez cały rok. Opady na Cabo Verde są skąpe, a na niektórych wyspach nie pada nawet przez lata. Kiedy więc najlepiej jechać na Wyspy Zielonego Przylądka? Polecam omijać sierpień i wrzesień, czyli miesiące, kiedy możemy trafić na największe opady.

Na wyspy górzyste, pokryte roślinnością, takie, jak Santo Antao, Sao Nicolau, Santiago, Fogo czy Brava, polecam pojechać w listopadzie lub grudniu. Chwilę po okresie opadów będziemy mogli się przekonać, że Wyspy Zielonego Przylądka naprawdę potrafią być zielone 🙂 Jeśli pojedziemy na te wyspy później, na przykład w czasie polskiej wiosny, to krajobraz będzie bardziej brunatny, miejscami już wypalony i nie zrobi na nas już tak ogromnego wrażenia. Z kolei na Sal czy Boa Vistę można jechać praktycznie przez cały rok. Nie na darmo jedno z haseł promocyjnych Cabo Verde głosi, że na Sal jest 350 słonecznych dni w roku. Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka ewidentnie sprzyja wakacjom.

Pogoda w górach na Wyspach Zielonego Przylądka

Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka

Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka zadowoli fanów ciepłych, ale nie upalnych klimatów. Na Cabo Verde różnica w temperaturze powietrza przez cały rok to ledwie kilka stopni. I tak podczas lata na Wyspach Zielonego Przylądka (między lipcem a październikiem), średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 30 stopni Celsjusza, natomiast w zimie, czyli styczniu i lutym, spada do około 23 stopni. Przez pozostałe miesiące w roku oscyluje około 25-26 stopni w ciągu dnia. W nocy to kilka stopni mniej. Pokazuje to, że na Wyspy Zielonego Przylądka można przyjechać o dowolnej porze roku.

Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka

Na Wyspach Zielonego Przylądka mamy klimat zwrotnikowy suchy. Wyspy znajdują się w strefie Sahelu i są pod dużym wpływem działań Sahary i wiatrów niosących stamtąd piasek na wyspy. Te działania są też odpowiedzialne za małą ilość opadów na archipelagu. Efekt ten jest jeszcze potęgowany przez działanie Wyżu Azorskiego i zimnego Prądu Atlantyckiego opływającego wyspy.

To wszystko wpływa na pogodę na Wyspach Zielonego Przylądka. Dzięki tym zjawiskom atmosferycznym temperatury powietrza na archipelagu są niższe, a z kolei temperatura wody w oceanie jest wyższa, niż w pobliskich miejscach na tej samej szerokości geograficznej, na przykład w Senegalu. Te nietypowe warunki na Cabo Verde sprawiają też, że jest to obszar formowania się cyklonów, które później z wielką siłą docierają do Zatoki Meksykańskiej. Same cyklony jednak wysp nie nawiedzają.

Klimat na wyspach sprawia, że wystepują tam regularne susze. Tylko w samym XX wieku było ich kilka, a we wcześniejszych wiekach susze i panujący ze względu na nie głód potrafiły doprowadzić do śmierci dużej części populacji archipelagu. Na przykład przez suszę z lat 1773-1776 na wyspie Santiago życie straciła prawie połowa jej mieszkańców.

Półpustynny krajobraz wyspy Sal

Pora deszczowa na Wyspach Zielonego Przylądka

Na Wyspach Zielonego Przylądka nie ma typowej pory deszczowej, którą znamy na przykład z Azji Południowo-Wschodniej. Największe deszcze na Wyspach Zielonego Przylądka mogą wystąpić w sierpniu, wrześniu, ewentualnie pierwszej połowie października. Wynoszą przeciętnie około 130 mm/rok w części północnej archipelagu na Wyspach Zawietrznych (Barlavento) i około 300 mm/rok w południowej części archipelagu na Wyspach Podwietrznych (Sotavento).

Zgodnie ze statystykami szanse na opady w sierpniu wynoszą 11%, we wrześniu 21%, a w październiku 10%. W pozostałych miesiącach jest to poniżej 5%. Warto dodać, że połowa opadów rocznych na Wyspach Zielonego Przylądka może być wynikiem ledwie jednej lub dwóch ulew. Słowem – na Cabo Verde pada mało, ale jak już pada, to intensywnie. Są też wyspy, na których od kilku lat nie padało, albo gdzie pada dosłownie kilka dni w roku.

Warto wziąć pod uwagę, że na obszarach górskich, szczególnie na wysokości powyżej 600 m n.p.m. mamy większą szansę na opady w innym czasie, niż podczas pory deszczowej. To się tyczy przede wszystkim wysp Santo Antao, Sao Nicolau, Santiago i części Fogo oraz Bravy. Miesiącami, kiedy spotkamy tam deszcze mogą być na przykład styczeń lub luty, ale w związku ze zmieniającym się klimatem na świecie opady pojawiają się też czasem o innej porze roku. Jest to jednak bardzo rzadkie, co pokazuje nam, że praktycznie możemy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka wtedy, kiedy mamy ochotę.

Pora deszczowa na wyspie Santiago

Wiatry na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka charakteryzują się też wiatrami, które nasilają się w okresie od stycznia do marca. Nie powinno nas więc zdziwić, że na Cabo Verde, a konkretnie na Sal i Boa Vista, są jedne z lepszych warunków do uprawiania kitesurfingu czy windsurfingu na świecie. Ba, niektórzy mówią nawet, że najlepsze!

Weźcie to pod uwagę planując Wasze wakacje. Na Sal czy Boa Vista (ale też na Sao Vicente) może być wietrznie. W ciągu dnia ten wiaterek daje ulgę podczas zwiedzania. Na wieczór zabierzcie ze sobą kurtkę, nie musi to być typowa wiatrówka.

Bruma seca – co to jest?

Bruma seca to zjawisko atmosferyczne występujące na Wyspach Zielonego Przylądka. Jest wywołane wiatrem harmattan, który wieje znad Sahary i przynosi ze sobą gorące masy powietrza oraz pustynny pył i piasek. Jeśli ktoś z Was był na Wyspach Kanaryjskich, to tamtejsza Calima jest bardzo podobna.

Czym charakteryzuje się bruma seca? Jej występowanie wiąże się z obecnością pyłu piaskowego praktycznie wszędzie. Widoczność zmniejsza się do 1000-2000 metrów. W ciągu dnia nie widzimy błękitu nieba, tylko beżową poświatę. Ten pył też osadza się na budynkach, autach no i… spacerujących ludziach.

Bruma seca to koszmar dla transportu lotniczego na Wyspach Zielonego Przylądka. Podczas jej działania uziemione są te lotniska na Cabo Verde, które nie mają wspomagania do lądowania w przypadku słabej widoczności. Jest to przypadek np. Sao Vicente, Maio czy Fogo. Większe lotniska, jak te na Sal czy w Prai co do zasady działają wtedy bez problemów, chociaż zdarza się, że lokalny przewoźnik TICV odwołuje loty.

Bruma seca najczęściej występuje od grudnia do lutego/marca, choć w tym roku pojawiła się też przez kilka dni w czerwcu. Jest to zjawisko kilkudniowe i nieregularne, dlatego planując nasze wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka nie powinniśmy się nim aż tak bardzo przejmować. Co innego, jeśli kupujemy wakacje last minute. Wtedy warto sprawdzić, czy na wyspach nie ma akurat brumy.

Bruma seca na wyspie Santiago

O czym pamiętać zanim wybierzesz, kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka

Zanim zadecydujesz , kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka, sprawdź warunki na wyspie, na którą się wybierasz. Na płaskich, półpustynnych terenach Sal, Boa Vista czy Maio masz nikłe szanse deszczu praktycznie przez cały rok. Od sierpnia do października może tam być mniej słońca, albo trafi się wyjątkowy dzień z deszczem. Wtedy też masz okazję zobaczyć coś wyjątkowego – ludzi wiwatujących na ulicach, bo w końcu spadł deszcz!

Warto pamiętać, że w południowej części archipelagu, czyli na Santiago, Fogo i Bravie jest nieco cieplej i też nieco więcej tam pada. Nie są to jednak ogromne różnice. Wyjątkiem jest tu stolica Fogo – Sao Filipe – która jest piekielnie gorącym miastem! Ja będę zawsze polecać wakacje na górzystych wyspach Cabo Verde w listopadzie czy na początku grudnia, kiedy jeszcze jest soczyście zielono.

Podsumowując, decyzję o tym, kiedy najlepiej jechać na Wyspy Zielonego Przylądka musicie podjąć sami. Nie będzie to jednak bardzo trudne, bo w 95% przypadków pogoda na Cabo Verde Wam dopisze.

Soczysta Brava po porze deszczowej


Chcesz dowiedzieć się więcej o Wyspach Zielonego Przylądka? Zajrzyj do innych postów na blogu!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply