Azory, Europa, Portugalia

WYJAZD NA AZORY – INFORMACJE PRAKTYCZNE.

Chciałbyś pojechać na Azory bez biura podróży, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiadam kiedy jechać, co zobaczyć i gdzie spać na Azorach. Przedstawiam Azory informacje praktyczne!

Często dostaję od was wiadomości, w których zasypujecie mnie pytaniami o informacje praktyczne, pomocne w organizacji wyjazdu na Azory, dlatego postanowiłam przygotować dla was niniejszy post ze wskazówkami, które przydadzą się w organizowaniu pobytu na tych pięknych wyspach. Byłam jedynie na São Miguel, więc jeśli chodzi o konkretne miejsca warte odwiedzenia to ujęłam tylko te znajdujące się na wspomnianej wyspie. Pozostałe porady – w zakresie klimatu, dolotu czy kuchni – tyczą się całego archipelagu.

O jakiej porze roku najlepiej jechać?

Na Azorach panuje specyficzny klimat – temperatury bardzo rzadko spadają poniżej 10 stopni, jednak przez większą część w roku możemy spodziewać się opadów deszczu. Sezon i okres, kiedy najlepiej odwiedzić Azory, trwa od czerwca do sierpnia, kiedy opadów jest najmniej, średnie temperatury oscylują pomiędzy 20 a 25 stopni, ale trafiają się też bardzo słoneczne dni, kiedy możemy się spodziewać 30 stopni. Można rozważyć też podróż w kwietniu-maju lub we wrześniu-październiku, ale należy się liczyć z większą możliwością opadów. Pomiędzy końcem października a marcem pada praktycznie cały czas, więc nie polecam wtedy wakacji na Azorach.

Jak najlepiej się tam dostać?

Do niedawna praktycznie jedynym sposobem oprócz czarterów biur podróży było skorzystanie z regularnych portugalskich linii SATA lub TAP Portugal, oferujących loty z Porto, Lizbony czy Faro na wyspy. Od kwietnia 2015 mamy możliwość polecieć do Ponta Delgada korzystając z usług jednego z niskokosztowych przewoźników. Ryanair oferuje tam loty z Lizbony (dwa dziennie), Porto (sześć lotów w tygodniu) i Londynu Stansted (raz w tygodniu). SATA Air Açores oferuje loty pomiędzy wszystkimi wyspami archipelagu, choć niektóre z nich są zawieszane w okresie zimowym ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jakie miasta i miejsca warto odwiedzić na São Miguel?

Ponta Delgada – stolica wyspy z klimatycznymi uliczkami, przyjemnym portem oraz dużą porcją murali i street artu. W pobliżu w Fajã de Baixo polecam zobaczyć plantację ananasów.

Sete Cidades – najczęściej fotografowane miejsce na wyspie. Z Vista do Rei rozciąga się wspaniały widok na Lagoa Azul i Lagoa Varde, a zaraz obok miłośnicy urbexu mogą wejść do  opuszczonego hotelu Monte Palace. W okolicy znajdują się Lagoa do Canario i Lagoa de Santiago – polecam zobaczyć je z punktów widokowych (moim faworytem jest Miradouro da Grota do Inferno).

Moinho do Pico Vermelho – pięknie odrestaurowany wiatrak, położony niedaleko miejscowości Bretanha w północno-zachodniej części wyspy

Ribeira Grande – ciekawe miasteczko z piękną plażą Santa Barbara w pobliżu. Warto też zaopatrzyć się w alkohol w pobliskiej fabryce likierów Mulher de Capote

Caldeira Velha – park krajobrazowy z gorącymi źródłami i jeziorem termalnym, w którym można zażyć relaksacyjnych kąpieli

Lagoa do Fogo – najwyżej położone jezioro w kraterze powulkanicznym na São Miguel. Tereny wokół jeziora są idealne na piesze wędrówki

Gorreana – malutka miejscowość, w której znajduje się jedna z dwóch na wyspie fabryk herbaty. Znajdujące się obok plantacje to jeden z najbardziej niesamowitych widoków na całej wyspie

Furnas – warte odwiedzenia z trzech powodów: gejzery w samym środku miasteczka, park Terra Nossa z basenem termalnym oraz tereny wokół jeziora Lagoa das Furnas umieszczonego w kraterze wygasłego wulkanu

Vila Franca do Campo – typowe azorskie miasteczko z górującą nad nim świątynią Nossa Senhora do Paz. Z portu w Vila Franca można przepłynąć na wysepkę Ilhéu da Vila.

Poza tym polecam wiele miradouros, czyli punktów widokowych: Mapa z większością punktów widokowych na São Miguel. Według mnie najpiękniejsze są Miradouro da Santa Iria i Miradouro do Sossego.

Jakie są  najlepsze miejsca do plażowania na São Miguel?

Mosteiros i okolice, szczególnie Ponta da Ferraria z naturalnymi basenami morskimi

Plaże Caloura, Agua de Alto pomiędzy Lagoa i Vila Franca do Campo

Ilhéu da Vila – mała wysepka położona na przeciwko Vila Franca do Campo

Ribeira Grande, a właściwie jej okolice – przepiękna, szeroka Praia de Santa Barbara

W Ponta Delgada nie ma plaży, ale możemy skorzystać z basenów z wodą morską znajdujących się w pobliżu portu. Plaża położona najbliżej miasta znajduje się w Livramento (Praia do Populo), ale niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Jak zorganizować tani nocleg?

Dla podróżujących budżetowo opcją będą hostele, lecz mamy ich stosunkowo małą ilość i prawie wszystkie znajdują się w stolicy wyspy. Dobrą relację jakości do ceny do jakości oferuje Sweet Blue House w Ponta Delgada, w którym sama się zatrzymałam i Wam polecam. Dla poszukujących wyższego standardu za dobrą cenę polecam  Casa das Palmeiras Charming House ze świetnymi ocenami.

Jak przemieszczać się na wyspie?

Samochodem: to zdecydowanie najlepszy sposób na poznanie wyspy. Wypożyczalnia z najlepszymi cenowo ofertami to: Autatlantis, poza tym możemy skorzystać z oferty takich firm, jak lokalne Flor do Norte, czy międzynarodowe Hertz, Avis, Europcar. Warto zapytać też w hotelu lub guesthouse, czy nie mają one specjalnych stawek z wypożyczalniami – w przypadku Vintage Place właśnie tak było. Podczas mojego pobytu cena paliwa na stacjach, które odwiedzałam w różnych miejscach na wyspie była dokładnie taka sama (0k. 1,3 € za 95).

Autobusem: Z Ponta Delgada kursują autobusy do wielu miejsc praktycznie na całej wyspie (zobacz mapę z trasami oraz godzinami odjazdu autobusów na São Miguel). W zależności od kierunku będziemy przemieszczać się Auto Viação Micaelense (północno-zachodni obszar wyspy i zachodnie wybrzeże), Varela (południe wyspy) lub Caetano, Raposo e Pereiras (północny-wschód wyspy).  Weźmy pod uwagę, że autobusem nie dojedziemy w takie miejsca, jak Lagoa de Fogo, Caldeira Velha czy miradouros na wschodnim wybrzeżu.

Czego trzeba spróbować z lokalnej kuchni?

W związku moimi problemami żołądkowymi podczas pobytu na wyspie nie miałam za wielu możliwości zapoznania się z lokalną kuchnią. Na pewno warto spróbować lokalnych krowich serów, steków z wołowiny oraz słynnego cozido das furnas, czyli mięso zakopywane w gorącej ziemi w Furnas i w ten sposób gotowane. Specjalnością São Miguel są też tradycyjne bułki bolos levedos. Na prezent polecam przywieźć jeden z lokalnych likierów z fabryki Mulher de Capote, np. z ananasa, marakui, jeżyn czy bananów.

Na co uważać?

Na wyspie nie spotkałam się z żadnymi niebezpieczeństwami. Warto jednak zachować uwagę w Ponta Delgada podczas odwiedzania dawnej dzielnicy przemysłowej, znajdującej się niedaleko od centrum, czy na terenach portu przemysłowego, gdzie spotkałam kilku szemranych jegomości. Poza tym, podczas przemierzania całej wyspy spotkałam się jedynie z sympatią Azorczyków.

Chcecie zobaczyć inne informacje praktyczne na moim blogu? Zapraszam na wpis ze wskazówkami dla tych, którzy planują samodzielną organizację wyjazdu na Kubę!

You Might Also Like

15 komentarzy

  • Reply Natalia | Biegun Wschodni 25/08/2015 at 18:16

    Azory to marzenie mego lubego. Coś czuję, że niedługo i my się tam pojawimy. Dzięki za bardzo praktyczne zestawienie, przyda się na pewno!

  • Reply clumsy06 26/08/2015 at 15:19

    O jacie! Źródła termalne i gejzery w centrum miasta brzmią super! Co do opcji noclegowy, mają tam pola namiotowe?

  • Reply Marcin 26/08/2015 at 19:45

    Moi znajomi tam byli, ale właśnie często padało 🙂 Dostosuję się do Twoich wskazówek i mam nadzieję, że mój pobyt będzie bardziej udany 🙂

  • Reply Evi Mielczarek 27/08/2015 at 10:11

    W przyszłym roku koniecznie muszę tam jechać!

  • Reply sekulada.com 28/08/2015 at 07:32

    o! To wygląda jak dobry pomysł na urlop 🙂 !

  • Reply Marta 28/08/2015 at 09:51

    Bardzo cenię takie praktyczne artykuły. Szczególnie przyda mi się informacja o lokalnej kuchni. Dzięki!

  • Reply Traveling Rockhopper 16/09/2015 at 09:47

    Bardzo dużo przydatnych informacji! 🙂

  • Reply Oliwia | The Ollie 21/09/2015 at 19:46

    Od dawna mam Azory na swojej liście i takie praktyczne informacje to rewelacja, dzięki Kami! 🙂

  • Reply Ania 29/09/2015 at 13:34

    Takie informacje są bezcenne podczas planowania wyjazdu 🙂

  • Reply Joasia 14/10/2015 at 21:04

    super poradnik, jak będę się wybierać to na pewno wrócę 🙂

  • Reply Dominika 23/10/2016 at 16:29

    Bardzo fajny opis.:)
    A może mogłabym prosić o informację o jakiś stronach gdzie można zarezerwować mieszkanie na dłużej?
    Byłabym wdzięczna
    Pozdrawiam

    • Reply kamieverywhere 28/10/2016 at 02:49

      Nie wiem, gdyż nie rezerwowałam na Azorach mieszkania na dłużej. Może warto spróbować na olx.pt. Pozdrawiam

  • Reply Zośka 06/11/2016 at 13:58

    Pod koniec maja wyjeżdżam na Azory, nie wiem jednak co mam dokładnie wziąć na taki wyjazd.
    Dla osoby takiej jak Ty może wydawać się to dziwne, ale ja zawsze jestem niepewna w tych sprawach. W internecie też NIC. Może jakieś informacje?
    (Twój blog jest SUPER!!!)

  • Reply Basia 07/11/2016 at 13:50

    Będę się niestety powtarzała..blog jest super..super
    Akurat wybieram się na Azory i Twoj blog przydał się niesamowicie.
    Trochę martwi mnie info o pogodzie deszczowej między październikiem a marcem bo wybierzmy się w okresie
    Wielkiego Postu..na pielgrzymkę Romeiros dookoła wyspy San miguel . Czy coś Ci wiadomo o tej pielgrzymce? Bo moje wiadomości są dosyć skąpe i stąd te poszukiwania w internecie..najbardziej potrzebuje informacji kiedy dokładnie rozpoczyna się pielgrzymka w 2017 roku
    Gdybyś mogła mi pomóc to bardzo proszę napisz.
    Pozdrawiam i bardzo dziękuję za to co mogłam poczytać o Azorach

  • Reply Anika 15/04/2019 at 18:43

    Byliśmy w styczniu. Super pogoda. Deszczu nic. Mgły raczej mało. Słońce. Zieleń. Super. Ok 18 stopni. Piękne widoki i kolory. Polecam styczeń. Ceny niskie bo to niby nie sezon

  • Leave a Reply