Indonezja, Przemyślenia

WYSPY TOGIAN – RAJ ODNALEZIONY. PRZEWODNIK I INFORMACJE WYSPACH TOGIAN.

Przebudzam się z popołudniowej drzemki w hamaku zawieszonym na samym początku pomostu. Wokół pomostu rozciąga się lazurowa woda, poprzecinana pasami rafy koralowej, które z zewnątrz układają się w ciemniejsze plamy. Na horyzoncie widnieją dwie małe skaliste wysepki porośnięte bujną, butelkowozieloną roślinnością. Do mych uszu dochodzi jedynie szum fal i dźwięk cykad. Jestem w raju. Raj nazywa się wyspy Togian.

Czy warto jechać na wyspy Togian?

Jak to mówią: potrzeba dużo determinacji, by dostać się na wyspy Togian, ale równie dużo (lub nawet więcej!) determinacji, by je opuścić. Całkowicie się z tym zgadzam. Wyspy Togian leżą w północnej części Sulawesi, w miejscu, gdzie wyspa układa się w charakterystyczny kształt litery c (lub według innych: paszczy krokodyla). To raj dla nurków i wielbicieli snorkelingu, ale też dla tych, którzy chcą się odciąć od świata – na wyspach nie ma zasięgu telefonicznego, a o dostępie do Internetu można pomarzyć.

Ta mała rzecz oraz fakt, że w lokalnych ośrodkach wykupuje się pobyt od razu z trzema posiłkami o określonych godzinach (i nie ma możliwość dostać innego dania w ciągu dnia) sprawia, że pobyt na wyspach jest tak wyjątkowy. Nagle relacje międzyludzkie wracają do czasów sprzed internetu, rozmowy są dłuższe, głębsze, a wspólne zasiadanie do posiłków przy ogromnym stole sprawia, że choć na chwilę stajemy się małą rodziną. Brzmi utopijnie? Bo i nieco to tak wygląda.

Co robić na Wyspach Togian?

Dni na Togianach mijają niespiesznie. Pozwalam sobie na kontemplację małych rzeczy, które na co dzień umykają w szalonym tempie życia. Pomost ugina się i chybocze nieco pod ciężarem moich stóp. Dochodzę do jego końca i wskakuję do krystalicznie czystej wody. Pode mną ukazuje się rozległa rafa, która zdaje się nie mieć końca. Ogrom różnych gatunków ryb i rodzajów koralowca wręcz na wyciągniecie dłoni zatrważa. Magię tego miejsca, którą czuję od razu, potęgują promienie słońca, które przetykają tą niesamowitą konstrukcję natury i łamiąc się w wodzie, pokazują małe tęcz na dnie. Nie potrafię od nich oderwać wzroku.

Kiedy już wyjdę z wody, potrzebuję nieco odpoczynku i – w zależności od natężenia słońca – kładę się na małej plaży przed moim bungalowem lub wyleguję w hamaku w altance. Znowu zaczynam dostrzegać małe, niepozorne rzeczy, które umykają mi w zabieganym świecie. Obserwuję lokalne motyle wielkości dłoni, które bez żadnego skrępowania podlatują na odległość kilku centymetrów. Patrzę pod moje stopy na spadające jaskrawo pomarańczowe lub burgundowe liście. Kto by się spodziewał, że jesień przyszła też w tropiki?

Nagle mam dużo więcej czasu na pisanie, czytanie, rozmowy z ludźmi. A ludzie, których tu poznaję, nie są przypadkowi. Początkujących podróżników odstraszy czas, który trzeba przeznaczyć, by się tu dostać, a imprezowicze nie będą zadowoleni z niebotycznej ceny piwa (w przeliczeniu ok. 18 zł za półllitrową butelkę). Za to spotkasz tu ludzi, którzy byli w niejednym miejscu na świecie. Nagle usłyszysz niezapomniane historie o Palau czy wyspie Dominika albo poznasz kogoś, kto właśnie odwiedził Timor Wschodni. Nawzajem rozbudzicie w sobie nowe podróżnicze marzenia. Przy okazji przez kilka dni poznacie się aż za dobrze. Magia miejsca.

Na którą z Wysp Togian pojechać?

Płynąc pomiędzy wyspami Togian zwraca się uwagę na mnogość wysp i wysepek wokół. Niektóre z nich to ledwie małe skały wystające ze spokojnej tafli morza, inne z nich ciągną się kilometrami, ukrywając w swych zatokach lokalne wioski i miasteczka.

BATU DAKA (BOMBA)

Położona najbliżej południowej części zatoki oferuje kilka ośrodków raczej wyższej klasy. To z Bomby najbliżej do małej wysepki, na której znajduje się Poya Lisa – jedno z najbardziej popularnych miejsc do zatrzymania się na Togianach. Inne miejsce do zatrzymania się na wyspie to Island Retreat czy Togian Sunset Beach Resort.

KADIDIRI

Mała wyspa, która leży jakieś pół godziny drogi od głównego portu wysp Togian i dwie i pół godziny od Malenge. W zatokę wciśnięte są trzy ośrodki, z czego dwa z nich – Black Marlin i Kadidiri Paradise – w sezonie służą głównie nurkom, którzy pływają stąd na okoliczne rafy. Ja zatrzymałam się w Kadidiri Paradise, który poza sezonem (ja byłam w październiku), jest idealną opcją. Bardzo dobrze utrzymane bungalowy z widokiem na morze, mnóstwo miejsca do relaksu w hamakach i altanie będącej początkiem długiego pomostu, który prowadzi prosto do rafy koralowej. Zdecydowanie moje ulubione miejsce na Togianach.

MALENGE

Jedna z najbardziej oddalonych od stałego lądu wysp. Dotarcie z Ampany na Malenge zajmuje średnio 5,5 godziny. Na wyspie znajdziemy kilka pięknych plaż, ale warto przyjechać tu przede wszystkim, by zobaczyć Bajo – tradycyjnych mieszkańców wysp, zwanych też morskimi cyganami. Bajo mieszkają w domach na palach i od małego trenują swoje dzieci tak, że te bez problemu potrafią nurkować bez żadnego sprzętu nawet na kilkanaście metrów. Morscy cyganie dalej też praktykują tradycyjne metody połowu – nurkują z harpunami precyzyjnie wycelowanymi w pożądaną rybę.

Aby dostać się do wioski Bajo na Pulau Papan najlepiej zatrzymać się w Lestari Cottage, do którego w pięć minut dopłyniemy łódką z wioski. Poza tym na Malenge można się też zatrzymać w Indah, Sera Beach Cottages czy Bahia Tomini Dive Resort.

KATUPAT I BOLILANGA

Wyspy idealne dla samotników lub par, które chcą spędzić czas tylko we dwójkę. Położone mniej więcej w połowie drogi między Kadidiri a Malenge oferuje wypoczynek w jedynym ośrodku na każdej wyspie: Fadhila Cottages na Katupat i Bolilanga Island Resort na wysepce o takiej samej nazwie. Cisza i spokój gwarantowane, poza sezonem możecie być nawet jedynymi gośćmi.

WALEAKODI

Położona na wschód od Malenge wyspa oferuje piękne plaże i znajduje się blisko jednej z raf koralowych, więc jest też idealna dla nurków. Noclegi na Waleakodi oferują Lia Beach i Sifa Cottage.

UNA UNA

Położona na północ od Bomby Una-Una to wyspa, nad którą góruje wulkan Colo, gdzie można udać się na trekking. Na tej wyspie – w przeciwieństwie do pozostałych – nie ma spektakularnych plaż, za to jest ona rajem dla nurków.

Jak  się dostać na Wyspy Togian?

Na wyspy można przypłynąć z południa z Ampany (bliżej) lub z północy z Gorontalo (dalej). Prom z Ampany do Wakai i dalej do Malenge i Katupat wypływa codziennie oprócz piątków o 10, ale są też inne promy (np. Bela Vista), które płyną do Malenge z pominięciem Wakai o 9 rano. Cena w jedną stronę do Wakai to 30.000 IDR, do Malenge 75.000 IDR.

Statek pasażerski Tuna Tomini płynie dwa razy w tygodniu (niedziela i środa) z Gorontalo przez Wakai do Ampany, a trasę powrotną robi w poniedziałki i czwartki wypływając z Wakai o 16. Bilet w jedną stronę w klasie biznes kosztuje 89.000 IDR plus dodatkowo 10.000 IDR za materac do spania.

Należy pamiętać, że w przypadku złej pogody lub zepsucia się statków mogą one w ogóle nie wypłynąć. O aktualne info na temat rozkładów najlepiej pytać Ediego z Marina Cottages w Ampanie: marina.cottages[at]yahoo.com.

Wyspy Togian – informacje praktyczne
  • każdy ośrodek na wyspach Togian oferuje pełne wyżywienie, czyli trzy posiłki o stałych porach dnia, które są już wliczone w koszt noclegu. Niektóre z ośrodków (np. Kadidiri Paradise) mają małe sklepiki z najpotrzebniejszymi rzeczami.
  • płatność na wyspach jest możliwa tylko gotówką, zarówno w Ampanie, jak i w Gorontalo znajdziecie kilka bankomatów
  • elektryczność w ośrodkach jest dostępna tylko po południu od 17 do 22
  • zasięg telefoniczny praktycznie nie obejmuje wysp, mi się udało złapać sieć jedynie w Wakai
  • w sezonie wcześniejsza rezerwacja noclegów przez maila jest niezbędna, gdyż ośrodki są często wypełnione do ostatniego miejsca. Poza sezonem rezerwacja przez maila pozwala na otrzymanie zniżki na nocleg – ja dostałam takową w Kadidiri Paradise (185.000 IDR za pokój zamiast 270.000 IDR)

Ceny na Wyspach Togian:

  • wycieczka do Jellyfish Lake – 100.000 IDR
  • półdniowa wycieczka na snorkeling – 75.000 IDR
  • wypożyczenie maski/płetw do snorkelingu – 25/35.000 IDR

Sezon na wyspach Togian trwa od czerwca do września. Pod koniec października pogoda była ok, a ośrodki do połowy puste.

 

Wybieracie się na wyspy Togian? Jeśli tak, to na którą? Posiadacie aktualne informacje dotyczące wysp Togian? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Jesteście ciekawi innych miejsc w Indonezji? Zobaczcie, czemu wyspa Flores jest niesamowita, jak wygląda rzeczywistość Gili Trawangan i dlaczego Dżakarta – wbrew powszechnym opiniom – nie jest takim złym miastem.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply