Gruzja to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków w ostatnim czasie. Ten kraj stosunkowo łatwo zwiedza się na własną rękę, ale przed wyjazdem na Kaukaz warto przeczytajcie aktualne informacje praktyczne, które pomogą w organizacji wycieczki po Gruzji.
Kiedy najlepiej jechać do Gruzji?
Na to pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi – zależy na co nastawiacie się w Gruzji. Jeśli chcecie pochodzić po górach to najwłaściwszy okres jest między połową czerwca a wrześniem, miłośnicy zażywania kąpieli morskich i słonecznych wybierają się tam w wakacje, a osoby nastawione na odwiedzanie miast najchętniej jeżdżą jesienią – latem temperatury są niemiłosiernie wysokie w miastach. Jeśli chcecie trafić na winobranie, to przyjeżdżajcie do Gruzji pod koniec września, a jeśli na narty – od grudnia do marca. Należy pamiętać, że maj i czerwiec to miesiące z najwyższymi opadami deszczu w roku.
Jakie miejsca trzeba zobaczyć w Gruzji?
Tbilisi – stolica i największe miasto Gruzji, gdzie urocza starówka miesza się z nowoczesną architekturą i socjalistycznym brutalizmem. Sobór Trójcy Świętej (Cminda Sameba), czyli trzecia co do wielkości prawosławna świątynia na świecie, Katedra Sioni, twierdza Narikala, Park Europejski i łaźnie siarkowe to obowiązkowe punkty podczas wizyty w stolicy Gruzji.
Gori – rodzinne miasto Józefa Dżugaszwili, czyli Stalina.
Mccheta – pierwsza stolica Gruzji, położona niecałą godzinę drogi od Tbilisi.
Kazbegi (Stepancminda) – miasteczko położone na północy Gruzji, 12 kilometrów na południe od granicy z Rosją. Nad Kazbegi góruje majestatyczny Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. Podczas odwiedzin w Stepancmindzie należy obowiązkowo udać się do klasztoru Cminda Sameba u stóp Kazbeku. Zdjęcia z klasztorem zdobią okładki prawie każdego przewodnika o Gruzji.
Gudauri – najsłynniejszy ośrodek narciarski Gruzji, miejsce gdzie zimą na narty przyjeżdżają nie tylko Gruzini. Położone mniej więcej w połowie drogi pomiędzy
Sighnaghi (Signagi) – ledwie dwutysięczne miasteczko w regionie Kachetia, zwane też małą gruzińską Toskanią. Położone na wzgórzu, pełne wąskich uliczek, z imponującymi murami miejskimi. Blisko Sighnagi znajduje się Monastyr Bodbe z relikwiami świętej Nino, gdzie masowo pielgrzymują Gruzini. Sam region jest znany z rozległych winnic, będąc tam trzeba koniecznie odwiedzić jedną z fabryk wina.
Dawid Garedża – kompleks klasztorny założony w VI wieku, wykuty w skale na górze Garedża w regionie Kachetia, praktycznie na granicy pomiędzy Gruzją a Azerbejdżanem. Z jego okolic roztaczają się fantastyczne widoki na okoliczne półpustynne tereny. Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Mestia – stolica Swanetii położona w wysokich górach Kaukazu, razem z całym regionem Górnej Swanetii wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Region zamieszkany przez Swanów, idealny dla wielbicieli wysokogórskich wędrówek i trekkingów.
Uszguli – osada w Swanetii uznawana za najwyżej zamieszkane miejsce w Gruzji, znajdująca się u stóp góry Szchara, najwyższego szczytu Gruzji. Mimo tego, że znajduje się tylko 42 km od Mestii, to drogę do Uszguli pokonuje się w ok. 3 godziny. Chcecie poznać moje wrażenia z Uszguli? Przeczytajcie post! [KLIK]
Batumi – najsłynniejszy kurort w Gruzji, który leży nad Morzem Czarnym. Miks starej, zniszczonej, drewnianej architektury, komunistycznych bloków ze współczesnymi wynaturzeniami budowlanymi, zwanymi potocznie „wanną z kolumnadą”.
Wardzia – kolejny kompleks wykuty w skale, położony na stoku góry Eruszeli nad rzeką Kurą, w regionie Meschetii w południowej Gruzji. W momencie oddania do użytku to skalne miasto mogło pomieścić między 20 a 60 tysięcy osób. Obecnie do zwiedzania udostępniono ok. 300 komnat. Wardzia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak zorganizować tani nocleg w Gruzji?
Mamy wiele opcji do wyboru: kwatery prywatne u Gruzinów, airbnb, hotele i hostele na booking.com. W sezonie (lipiec-sierpień) lepiej rezerwować noclegi z wyprzedzeniem.
Przykładowe ceny noclegów w Gruzji:
Tbilisi: Nest Hostel – 30 lari za osobę za noc w pokoju trzyosobowym. Świetna lokalizacja: 5 minut od metra Rustaveli.
Kazbegi: Polish House – 25 lari za osobę za noc, 10 lari śniadanie, 15 lari kolacja. Maja Sujashvili, energiczna właścicielka, zaopiekuje się Wami jak własna matka.
Signagi: Peter’s Guest House – 50 lari za pokój 2-os./noc z łazienką w jednej z klimatycznych uliczek Signagi. Gościnność właścicieli (czyli Celiny i Piotra) przebija wszystko!
Batumi: Keti Guesthouse – 50 lari za pokój 2-os./noc 2o minut od centrum Batumi i 5 minut od dworca autobusowego.
Mestia: Sana Guesthouse – 40 lari za pokój 2-os./noc z łazienką. Minutę od głównego placu w miasteczku, bardzo miła właścicielka, która mówi po angielsku.
Jak podróżować pomiędzy gruzińskimi miastami?
Najpowszechniejszym sposobem transportu w Gruzji są marszrutki, czyli busiki należące do prywatnych przedsiębiorców organizujące przejazdy pomiędzy miastami. Na niektórych trasach możemy skorzystać z pociągów (np. Tbilisi-Zugdidi, Tbilisi-Batumi). Do trudniej dostępnych miejsc (np. Swanetii) warto rozważyć lot z Tbilisi do Mestii – kosztuje nieznacznie więcej, niż przejazd marszrutką, czy pociągiem, a można zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Ceny marszrutek i pociągów w Gruzji:
MARSZRUTKI
Tbilisi – Kazbegi: 10 lari zwykłą marszrutką, 15 lari marszrutką zatrzymującą się po drodze w punktach widokowych (twierdza Ananuri, punkt widokowy między Gudauri a Stepancmindą). Częstotliwość: od 8 rano co ok. godzinę. Odjazd z dworca Didube.
Tbilisi – Signagi: 6 lari. Częstotliwość: co 2 godziny od 7 rano do 17. Odjazd z dworca Samgori.
Tbilisi – Batumi: 20 lari. Częstotliwość: co ok. 2 godziny. Odjazd z dworca Didube.
Tbilisi – Dawid Garedża: 30 lari/2 strony. Częstotliwość: raz dziennie o 11. Odjazd z parkingu obok informacji turystycznej przy Placu Wolności. Prywatny bus firmy Gareji Bus, który dowozi nas do Dawid Garedży, jest na miejscu ok. 3 godzin i później zabiera nas z powrotem do Tbilisi. Po drodze przystanek w Udabno w polskiej knajpie Oasis.
Zugdidi – Mestia: 20 lari. Odjazd z parkingu obok dworca kolejowego
POCIĄGI
Tbilisi – Zugdidi: nocny pociąg z kuszetką dla 2 os.: 24 lari. Odjazd o 21:45, przyjazd ok. 6 rano
Tbilisi – Batumi: nocny pociąg z kuszetką dla 4 os.: 23 lari. Odjazd o 22:25, przyjazd ok. 7 rano
Więcej informacji o innych pociągach znajdziecie na stronie Georgian Railways.
Czego trzeba spróbować z gruzińskiej kuchni?
Chinkali – gruzińskie pierogi w specyficznym kształcie sakiewek z różnym rodzajem farszu. Polecam szczególnie chinkali z mięsem, zieleniną i grzybami czy serem.
Chaczapuri – tradycyjny gruziński wypiekany (rzadziej smażony) placek, idealny jako śniadanie lub przekąska. Placek może mieć różne nadzienia, i tak placek z serem to chaczapuri imeruli (z serem), chaczapuri megruli (z dodatkowym serem na wierzchu), lobiani (z fasolą) czy chaczapuri adżaruli (o łódkowatym kształcie z serem i wbijanym jajkiem).
Charczo – gęsta zupa gulaszowa o ostrawym, wyrazistym smaku z wołowiną.
Badridżani – smażone bakłażany podawane z pastą z orzechów i często nasionami granatu
Kubdari – duszona wołowina zapiekana w placku jak do chaczapuri. Typowe danie kuchni swańskiej.
Dolma – gruzińskie gołąbki (spotykane też w Turcji czy na Bałkanach), gdzie mięso jest otoczone liśćmi winogron.
Mtsvadi – gruziński szaszłyk, najczęściej z wieprzowiny, baraniny lub cielęciny.
Czurczhele – gruziński słodki przysmak nazywany niekiedy gruzińskim snickersem (choć w smaku zupełnie go nie przypomina). Są to orzechy laskowe lub włoskie zanurzone w syropie z winogron zmieszanym z mąką.
Jaka jest obowiązująca waluta w Gruzji i jaki jest jej kurs?
Obowiązująca waluta to lari (GEL), jej kurs to ok. 1,8 lari =1 zł. Jeśli zabieracie ze sobą gotówkę, to polecam dolary lub euro – chyba w żadnym kantorze nie widziałam możliwości wymiany złotówek. Najlepszy kurs, jaki znalazłam to 1 USD = 2,137 GEL.
Na co uważać?
Nie spotkałam się z niebezpiecznymi sytuacjami podczas pobytu w Gruzji. Na pewno trzeba uważać na dużą ilość alkoholu oraz na Gruzinów na drodze, którzy jeżdżą jak szaleni!
Kobiety powinny też pamiętać, by odwiedzając gruzińskie kościoły mieć zakryte ramiona i kolana, a włosy przykryć chustą.
Przykładowe ceny w Gruzji (2017):
JEDZENIE
- obiad w lokalnej knajpie: 15-20 lari
- chaczapuri: 1-3 lari
- chaczapuri adżaruli – 5-8 lari
- jedna sztuka chinkali – 0,5-0,6 lari
- czurczhel – 4-5 lari
- charczo – 5-8 lari
PICIE
- butelka piwa Natachtari w knajpie: 3-4 lari
- butelka wody 0,5l: 0,5-1 lari
- Coca-Cola (puszka): 1-2 lari
- gruzińska lemoniada 0,3 l: 2-3 lari
- kieliszek wina w knajpie: 5-8 lari
TAXI
- z lotniska w Tbilisi do centrum miasta: 35 lari z lotniska, 25 lari z miasta.
Masz pytania odnośnie wyjazdu do Gruzji na własną rękę? Zadaj je pod tym tekstem, w ten sposób pomożesz też innym szukającym informacji praktycznych o Gruzji! Chcesz zobaczyć informacje prakyczne o innych odwiedzonych przeze mnie miejscach? Zobacz jak wygląda organizacja samodzielnego wyjazdu na Kubę, Azory i do Birmy!
3 komentarze
dzięki, post w zakładkach. za dwa miesiace skorzystam jak będę układać plan. a nocleg pani maji (mai?) w kazbegi to chyba wszyscy znają. zamierzamy tylko samochód na trochę wypożyczyć i zastanawiam się, czy to dobry pomysl, bo juz opinię słyszałam rózne.
Kurczę, nigdy nie myslałam o Gruzji ani nie uwzględniałam jej w swoich podróżniczych planach, muszę to zmienić, bo brzmi naprawdę interesująco!
1,8 lari= 1 zł ? a nie na odwrót?